🔍
A normal-visioned man whose father was colour-blind, marries a woman whose father was also
colour-blind. They have their first child as a daughter. What are the chances that this child would be
colour-blind ?
(1) 50% (2) 100% (3) Zero percent (4) 25%
0 like 0 dislike

1 Answer

(3) Zero percent
0 like 0 dislike

Related questions

4. A haemophilic man marries a normal homozygous woman. What is the probability that their son will be haemophilic a) 100% b) 75 % c) 50% d) 0%
Answer : d) 0%...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

When a color blind man marries a woman pure for normal color vision, it is probable that one of the following situations may result. Is it probable that a) all the children will be color blind b) ... will be color blind c) only the sons will be colorblind d) half the grandsons will be color blind
Answer : ANSWER: D -- HALF THE GRANDSONS WILL BE COLOR BLIND...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

Seven men, five women and eight children were given as assignment of distributing 2000 books to students in a school over a period of three days. All of them distributed books on the first day. One of the second ... distributed on the second day? a) 1000 b) 800 c) 650 d) 900 e) Cannot be determined
Answer : Answer: C Sol. Let the books distributed by man, a woman and a child be 5x, 4x and 2x respectively. ∴ No. of books distributed in 1st day = 7 5x+5 4x+8 2x=71x No. of books distributed in 2nd day =7 ... 2x=46x 71x + 57x + 46x = 2000, x = 2000/174 57x=2000/174 57= 655 650 (Approx) ...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

If a male who is heterozygous for an autosomal trait mates with a female who is also heterozygous for that trait, what percent of their offspring are likely to be heterozygous for this trait as well?
Answer : ANSWER: 50%...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

When the average age of a father, mother and their son was 90 years, the son got married and a child was born just 6 year after the marriage when child turned 14 years the average age of the family is 80yrs. Find the age of daughter - in - law at present? A) 55 B) 56 C) 57 D) 58
Answer : B) total age of father, mother and son at the time of son's marriage = 90*3 =270 present age of family father, mother, son, daughter-in-law, child = (father, mother, son age at the time of marriage ... 60)+ daughter-in-law present age + 14 = 80*5 =400 daughter-in-law present age= 400-344 = 56yrs...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

50.5k questions

47.1k answers

240 comments

7.0k users