🔍
A 4-pole, dc shunt motor working on 250V
takes a current of 2A when running at no
load on 1000 rpm. Calculate its back emf
and speed at load if the motor takes 51A.
Armature and shunt field resistance are 0.2Ω
and 250Ω respectively
0 like 0 dislike

Related questions

A 200 V dc shunt motor is running at 1000 rpm and drawing a current of 10 A. Its armature winding resistance is 2 Ohm. It. is braked by plugging. The resistance to be connected in series with armature to restrict armature current to 10 A, is
Answer : A 200 V dc shunt motor is running at 1000 rpm and drawing a current of 10 A. Its armature winding resistance is 2 Ohm. It. is braked by plugging. The resistance to be connected in series with armature to restrict armature current to 10 A, is 36 Ohm ...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

A 4 pole lap wound dc shunt motor rotates at the speed of 1500 rpm, has a flux of 0.4 mWb and the total number of conductors are 1000. What is the value of emf? (A) 100 Volts. (B) 0.1 Volts. (C) 1 Volts. (D) 10 Volts.
Answer : Ans: D Given N = 1500 rpm, Φ = 0.4 mWb, Z = 1000, P = 4, & A= 4 Therefore, Eb = NΦPZ / 60 A = 1500 x 0.4 x 4 x 1000 x 10^-3 / 60 x 4 = 60/6 = 10 volts...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

A dc shunt generator has a speed of 800 rpm when delivering 20 A to the load at the terminal voltage of 220V. If the same machine is run as a motor it takes a line current of 20A from 220V supply. The speed of ... . (B) more than 800 rpm. (C) less than 800 rpm. (D) both higher or lower than 800 rpm.
Answer : (C) less than 800 rpm....

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

A salient pole synchronous motor is running at no load. Its field current is switched off. The motor will (A) come to stop. (B) continue to run at synchronous speed. (C) continue to run at ... more than the synchronous speed. (D) continue to run at a speed slightly less than the synchronous speed.
Answer : (B) continue to run at synchronous speed....

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

As compared to shunt and compound DC motors, the series DC motor will have the highest torque because of its comparatively ____________ at the start. (A) Lower armature resistance. (B) Stronger series field. (C) Fewer series turns. (D) Larger armature current.
Answer : (D) Larger armature current....

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

50.5k questions

47.1k answers

240 comments

7.0k users