🔍
Kumaran stores offered 60% discount on the marked price and there is a loss of 30%. If it is sold the MP, find the profit percentage?
0 like 0 dislike

1 Answer

MP= Rs X

Sp= 40/100*x= 2x/5

CP= 2x/5*100/70=4x/7

Profit when sold at MP= x-4x/7 =3x/7

Profit% = (3x/7)/(4x/7)*100=75%
0 like 0 dislike

Related questions

 Every year before the Diwali festival, the kumaran stores increases the price of the product by 48% and then introduce two successive discount of 12% and 13% respectively. What is percentage loss and percentage gain ?
Answer : Let CP = 100,  48 % increase =>SP = 148 12 % discount in SP => ((148 x 12)/100) = 17.76 So 1st SP = (148 – 17.76) = 130.24  13 % discount in 1st SP ((130.24x13)/100) = 16.93 2nd SP = 130.24-16.93= 113.31 So finally CP = 100, SP = 113.31 => gain = 13.31%...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

What is the highest % discount(approximately) that a trader can offer on his marked price, so that he ends up selling at no profit or loss, if he initially marked his goods up by 60%?
Answer : Let CP= Rs 100 MP= Rs100+60=160 Discount= x% then, 160*[100-x/100] =100 100-x=100*100/160 x=37.5%...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

 A marked price of a Chair is Rs 480. The seller offered the discount of 25% and gain 50%. If no discount is allowed, find his gain percentage? 
Answer : MP= Rs. 480,discount= 25% SP= 480*75/100 = 360 CP= 360* 100/150= 240 Required %= (480-240)/240*100 = 100%...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

Deepak selling a product at 48% discount, he incurs a loss of 10%. The marked price of the product is 15000 Rs. At what percent discount he should sell the product so as to have a profit of 30%.
Answer : Mp=15000==>Sp= 15000*0.52= 7800. Loss of 10% is there==>Cp= 7800/ 0.90= RS.8666.66 Profit of 30% = 6000*1.15=11266.66 Discount should be Rs2600 Discount % should be {2600/15000}*100 =17.3%...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

Femina is the famous magazine in India. In that company there is a profit of Rs 150. If 2/3 part of n magazine is sold at 60% profit, 1/4 part at 32% profit and remaining part at 24% profit and the find the cost price of the magazine?
Answer :  S1= 2/3 P1=60% S2=1/4, P2= 32% S3=1-[2/3 +1/4] =1/12, P3=24% total profit = Rs 150 CP of an entire magazine = (total profit *100)/( S1*P1+S2*P2+S3*P3) CP of an entire magazine = (150*100)/(2/3*60+1/4*32+1/12*24) =15000/(40+8+2) =15000/50 =RS.300...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

50.5k questions

47.1k answers

240 comments

7.0k users