🔍
Rahim is dealer of magnetic components. He imports the components from Russia. Rahim sells a radio valve at profit of 20%. If he bought it at 20% less and sold it for Rs 5 less than the previous selling price, he would have gained 25%. Find the cost price?
0 like 0 dislike

1 Answer

 let CP= Rs 100 then SP= 120

New CP= Rs. 80 then New SP=80* 125/ 100 = 100

from question,

Rs 120- Rs 100= Rs 20 is equivalent to Rs 5

Rs 100 is equivalent to Rs 25

CP = Rs 25
0 like 0 dislike

Related questions

Sridevi sells an article at a profit of 50%. If she had bought it at 40% less and sold it for Rs.21.50 less, She would have gained 60%. Find the cost price of the article.
Answer : 1st selling price=150% of x = 150x/100 = 15x/10 New Cost price=60% of x = 60x/100 = 6x/10  2nd selling price = 160% of 6x/10 = 160/100 * 6x/10 = 96x/100  Therefore 15x/10 – 96x/100 = Rs.21.50  X=Rs.39.81  Therefore cost price of the article = Rs.40 (approx.)...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

Ganesh purchased a bed and a washing machine for Rs 40,000. Later , he sold the bed at 40% profit and the washing machine at 20% loss. Thus, he gained 4% in the whole transaction. Find cost price of the bed?
Answer : CP of bed=x x*40/100-(40,000-x)*20/100=40,000*4/100 40x-(800000-20x)=160000 60x-800000=160000 60x=960000 X=Rs16000...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

Bharani sells a novel at a gain of 40%. if he had bought it at 20% less and sold it for Rs. 70 more which equals to 350% of CP. The CP of the novel is
Answer : Let CP= x SP= 140x/100 = 14x/10 CP= 80% 0f x= 8x/10 then, SP =14x/10+70 14x/10 + 70= 350%of 8x/10 14x/10+70=350/100*8x/10=28x/10 70=28x/10-14x/10 70=14x/10 X=700/14 X=50 ...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

A shopkeeper sells a cricket bat whose marked price is Rs.60 at a discount of 20% and gives a ball costing Rs.3 free with each bat. Even then he makes a profit of 25%. His cost per bat is.
Answer : Marked price = Rs.60  Selling price = Rs [(80/100 * 60) – 3]  = Rs.45 Let cost price brRs ‘x’.  Then 125% of x = 45  (125/100 * x) = 45  Cost price of one bat = Rs.36...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

The ratio of the cost price of product A to that of B is 5:7. product A was sold at a profit of 80% and product B was sold at a profit of 20%. If the total profit earned after selling both the (products A and B is Rs 296) what is the difference between the cost prices of product A and B?
Answer : CP of product A= 5X CP of product B=7x Total price = (5x*0.8)+(7x*0.2) =296 4X+1.4X=296 5.4X=296 x=54.81=55(approx.) difference of the CP= 7x-5x=2x=2*55  = Rs. 110...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

50.5k questions

47.1k answers

240 comments

7.0k users