🔍
A dealer allows a discount of 40 % on the marked price to the retailer. The retailer sells at 10% below the marked price. If the customer pays Rs.38 for an article, what profit is made by the retailer on it?
0 like 0 dislike

1 Answer

Let dealer marked price = 100%, Retailer's C.P = 60%

And the retailer sells at 10% less than the marked price =>S.P = 90%

If S.P of 90% of the retailer costs Rs.38 to customer,

So its C.P of 60% will cost 60*38/90 = 25

Profit made by the retailer = 38-25

= Rs.13
0 like 0 dislike

Related questions

In order that there may be a profit of 15% after allowing a discount of 10% on the marked price, The marked price of an book has to be increased by %? 
Answer : Mp= Rs x Sp= 90x/100= 9x/10 Mp= 9x/10*100/115=18x/23 Mp has increased by (x-18x/23)/(18x/23)*100 =27.7%...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

A shopkeeper announced 35% discount on an item. A customer bought the item from the shop for Rs. 21000 after getting discount. That person sells the item to another person in such a way that he earned a profit of 32% on the original price. What is the selling price for the another person?
Answer : Let original price=x X*65/100=21000 X=21000*100/65=32307.6Rs. SP=32307.6*132/100=Rs.42646.15...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

P sells a bike to Q at a profit of 25%. Q sells it to R at a profit of 30%.If R pays Rs.273 for it, the cost price of the bike for P is:
Answer : Selling price for q is Rs. 273 Cost price + profit = 273 X + 30x/100= 273 X = 210 Cost price of q is 210 Selling price of p is 210 Cost price + profit = 210 Y + 25y/100= 210 Y = 168 The cost price of p is Rs. 168/-...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

Sridevi sells an article at a profit of 50%. If she had bought it at 40% less and sold it for Rs.21.50 less, She would have gained 60%. Find the cost price of the article.
Answer : 1st selling price=150% of x = 150x/100 = 15x/10 New Cost price=60% of x = 60x/100 = 6x/10  2nd selling price = 160% of 6x/10 = 160/100 * 6x/10 = 96x/100  Therefore 15x/10 – 96x/100 = Rs.21.50  X=Rs.39.81  Therefore cost price of the article = Rs.40 (approx.)...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

What is the highest % discount(approximately) that a trader can offer on his marked price, so that he ends up selling at no profit or loss, if he initially marked his goods up by 60%?
Answer : Let CP= Rs 100 MP= Rs100+60=160 Discount= x% then, 160*[100-x/100] =100 100-x=100*100/160 x=37.5%...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

50.5k questions

47.1k answers

240 comments

7.0k users