🔍
A shopkeeper sells a cricket bat whose marked price is Rs.60 at a discount of 20% and gives a ball costing Rs.3 free with each bat. Even then he makes a profit of 25%. His cost per bat is.
0 like 0 dislike

1 Answer

Marked price = Rs.60

 Selling price = Rs [(80/100 * 60) – 3]

 = Rs.45

Let cost price brRs ‘x’.

 Then 125% of x = 45

 (125/100 * x) = 45

 Cost price of one bat = Rs.36
0 like 0 dislike

Related questions

By mixing two brands of dal and selling the mixture at the rate of Rs.354 per kg a shopkeeper makes a profit of 36%. If to every 4 kg of one brand costing Rs.400 per kg, 6kg of other brand is added. Then how much per kg does the other brand cost?
Answer : Let the cost price of other brand be Rs x' per kg  cost price of 10 kg = Rs (4 * 400 + 6 * x)  = Rs (1600 +6x)  Selling price of 10 kg = Rs (10 * 354 )  = Rs.3540  Therefore 3540 -(1600 + 6x)/ ... 6x/1600 + 6x = 0.36  1940 - 6x = 576 + 2.16x  x=167.15  so the cost of other brand = Rs.167.15...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

Rahim is dealer of magnetic components. He imports the components from Russia. Rahim sells a radio valve at profit of 20%. If he bought it at 20% less and sold it for Rs 5 less than the previous selling price, he would have gained 25%. Find the cost price?
Answer :  let CP= Rs 100 then SP= 120 New CP= Rs. 80 then New SP=80* 125/ 100 = 100 from question, Rs 120- Rs 100= Rs 20 is equivalent to Rs 5 Rs 100 is equivalent to Rs 25 CP = Rs 25...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

Sekar gives the discount of 42% for nokia phone, after he marked the price 29% more than its cost price. find his loss or profit %?
Answer : Cp= 100 MP=129/100*100=129 Sp=129*42/100 =129-54.18 =74.82 Loss% = (100-74.82) = 25.18%...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

A shopkeeper announced 35% discount on an item. A customer bought the item from the shop for Rs. 21000 after getting discount. That person sells the item to another person in such a way that he earned a profit of 32% on the original price. What is the selling price for the another person?
Answer : Let original price=x X*65/100=21000 X=21000*100/65=32307.6Rs. SP=32307.6*132/100=Rs.42646.15...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

A shopkeeper sells speaker at the rate of Rs 914each and earns the commission of 4%. He also sells phones at the rate of Rs 160each and earns a commission of 20%. How much amount of commission will he earn in two weeks if he sells 20 speaker and 12phones per day?
Answer : Sp of modem=Rs 914 Commission of one speaker =4*914/100 Commission of 20 speakers = 4*914*20/100=Rs 731.2 Commission of one phone = 20*160/100 Commission of 12 phones = 20*160*12/100=384 Total ... 384) = 1115.2 The amount of commission will he earn in 2 weeks = 1115.2*14= Rs 15,612.8...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

50.5k questions

47.1k answers

240 comments

7.0k users