🔍
A shopkeeper announced 35% discount on an item. A customer bought the item from the shop for Rs. 21000 after getting discount. That person sells the item to another person in such a way that he earned a profit of 32% on the original price. What is the selling price for the another person?
0 like 0 dislike

1 Answer

Let original price=x

X*65/100=21000

X=21000*100/65=32307.6Rs.

SP=32307.6*132/100=Rs.42646.15
0 like 0 dislike

Related questions

After selling a fan at 6% gain and a fridge at 9% gain, a shopkeeper gains Rs 5100. But if he sells the fan at 9% gain and the fridge at 6% loss, he gains Rs 1800 on the whole transaction. Find the original price of the fan.
Answer : let the price of fan be X and fridge be Y 6x/100+9y/100 = 5100 6x+9y=510000------(1) then 9x/100-6y/100=1800 9x-6y=180000-------(2) Calculate both, the we will get x=Rs40000...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

Rahim is dealer of magnetic components. He imports the components from Russia. Rahim sells a radio valve at profit of 20%. If he bought it at 20% less and sold it for Rs 5 less than the previous selling price, he would have gained 25%. Find the cost price?
Answer :  let CP= Rs 100 then SP= 120 New CP= Rs. 80 then New SP=80* 125/ 100 = 100 from question, Rs 120- Rs 100= Rs 20 is equivalent to Rs 5 Rs 100 is equivalent to Rs 25 CP = Rs 25...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

A shopkeeper sells a cricket bat whose marked price is Rs.60 at a discount of 20% and gives a ball costing Rs.3 free with each bat. Even then he makes a profit of 25%. His cost per bat is.
Answer : Marked price = Rs.60  Selling price = Rs [(80/100 * 60) – 3]  = Rs.45 Let cost price brRs ‘x’.  Then 125% of x = 45  (125/100 * x) = 45  Cost price of one bat = Rs.36...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

A seller sold a cloth for Rs. 720 after giving 20% discount on the labelled price. Had he not given the discount, he would have earned a profit of 40% on the CP. what was the Cp of the cloth?
Answer : Let CP= x Sp of each cloth =80/100*x =720 x= 720*100/80 =900 CP= 900* 100/140 =Rs 643....

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

A dealer allows a discount of 40 % on the marked price to the retailer. The retailer sells at 10% below the marked price. If the customer pays Rs.38 for an article, what profit is made by the retailer on it?
Answer : Let dealer marked price = 100%, Retailer's C.P = 60% And the retailer sells at 10% less than the marked price =>S.P = 90% If S.P of 90% of the retailer costs Rs.38 to customer, So its C.P of 60% will cost 60*38/90 = 25 Profit made by the retailer = 38-25 = Rs.13...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

50.5k questions

47.1k answers

240 comments

7.0k users