🔍
After selling a fan at 6% gain and a fridge at 9% gain, a shopkeeper gains Rs 5100. But if he sells the fan at 9% gain and the fridge at 6% loss, he gains Rs 1800 on the whole transaction. Find the original price of the fan.
0 like 0 dislike

1 Answer

let the price of fan be X and fridge be Y

6x/100+9y/100 = 5100

6x+9y=510000------(1)

then 9x/100-6y/100=1800

9x-6y=180000-------(2)

Calculate both, the we will get

x=Rs40000
0 like 0 dislike

Related questions

On selling a fan at 8% loss and an iron box at 18% gain, a man gains rs.346.If he sells the fan at 7% gain and the iron box at 15% gain, then he gains rs.450. The actual price of the iron box is approximately?
Answer : Let the cost price of the fan be Rs X and Cost of the iron box beRs Y Then 18%Y – 8% X=346 ; That is 18Y-8X=34600 1 And 15%Y+8% X=450 ; that is 15Y+8X=450002 Solving 1 and 2 we get X=1102.275 Y=2412.12 therefore cost of ironbox is = 2412(approx.)...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

A shopkeeper announced 35% discount on an item. A customer bought the item from the shop for Rs. 21000 after getting discount. That person sells the item to another person in such a way that he earned a profit of 32% on the original price. What is the selling price for the another person?
Answer : Let original price=x X*65/100=21000 X=21000*100/65=32307.6Rs. SP=32307.6*132/100=Rs.42646.15...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

Sasi is a badham merchant in kerala. He has badham in sealed wooden boxes of 15kg each. The price of the badham increases by Rs.30 per kg for every year, but at the same time, 10% of the badham are ... if he sells a sealed box after one year of storage, rather than selling it fresh ?( In Rs.)
Answer : Price of 1kg fresh batham= Rs.240 Therefore, price of 15kg = Rs.15*240= 3600  10% of 15kg which eaten by rodents = 10 x 15/100 = 1.5kg.  So, End of Year he had 15kg - 1.5kg = 13.5kg So, ... box with badham for Rs.3600 and sell that for Rs. 3645  So, profit = 3645-3600= Rs.45 more money he get....

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

Ganesh purchased a bed and a washing machine for Rs 40,000. Later , he sold the bed at 40% profit and the washing machine at 20% loss. Thus, he gained 4% in the whole transaction. Find cost price of the bed?
Answer : CP of bed=x x*40/100-(40,000-x)*20/100=40,000*4/100 40x-(800000-20x)=160000 60x-800000=160000 60x=960000 X=Rs16000...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

Rahim is dealer of magnetic components. He imports the components from Russia. Rahim sells a radio valve at profit of 20%. If he bought it at 20% less and sold it for Rs 5 less than the previous selling price, he would have gained 25%. Find the cost price?
Answer :  let CP= Rs 100 then SP= 120 New CP= Rs. 80 then New SP=80* 125/ 100 = 100 from question, Rs 120- Rs 100= Rs 20 is equivalent to Rs 5 Rs 100 is equivalent to Rs 25 CP = Rs 25...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

50.5k questions

47.1k answers

240 comments

7.0k users