ā˜° šŸ”
Average age of A, B, C is 90yrs, however when D joins them, then the average comes down to 80 yrs. Now a new person E, whose age is six-fifth of the age of D, replaces A and the new average is 78. What is age of A? A) 64 B) 68 C) 62 D) 66
0 like 0 dislike

1 Answer

B)

according to the question

A+B+C/3=90

=> A+B+C =270ā€¦ā€¦ā€¦ā€¦..(1)

A+B+C +D/4=80

=> A+B+C +D=320ā€¦ā€¦ā€¦(2)

From the equation 1 and 2

D=50

E =6/5Ɨ50=60

E+B+C +D/4=78

=> E+B+C +D =312

B+C +D =312-60=252ā€¦ā€¦ā€¦ā€¦ā€¦..(3)

From 2and 3

The age of A=320-252=68
0 like 0 dislike

Related questions

 4 years ago, the average age of x and y was 22 years. With z joining them, the average becomes 26 years. How ols is z now? A) 62yrs B) 50yrs C) 38 yrs D) 54yrs
Answer : C) age of (x+y) 4 yrs ago= (22 * 2)yrs =44 age of (x+y+z)=(26 *3)yrs =78yrs Therefore zā€™s age = (78-44)yrs =34 yrs. Current age of z =38 yrs...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

The average age of 160 boys in a class is 58 yrs. The average group of 30 boys in the class is 42 yrs and the average of another group of 50 boys in the class is 36 years. What is the average age of the remaining boys? A) 72.58 B) 74.25 C) 77.75 D) 75.68 
Answer : C) Total age of 160 boys = 160* 58= 9280 total age of 30 boys = 30 * 42= 1260 total age of next 50boys = 50 * 36= 1800 average of the remaining boys = [(9280-{1260+1800})/[160 - (30 + 50)] =>9280-3060/80 =>6220/80 =77.75yrs...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

The average weight of M,N and O is 168 kg. If P joins the group, the average weight of the group becomes 160 kg. If another man Q who weighs 6kg more than P replaces M, then the average of N,O,P and Qbecomes158 kg. What is the weight of M? A) 175 B) 140 C) 145 D) 150 
Answer : D) M+N+O =168 * 3 =504 M+N+O+P=160*4=640ā€¦ā€¦(1) P=136 kg and Q =142 kg N+O+P+Q =158*4 =632 N+O+P =632-142 =490ā€¦..(2) from 1 & 2, M=640-490 =150kg...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

The average monthly salary of 24 labours and 6 supervisor in a factory was Rs. 1200. When one of the supervisor whose salary was Rs. 1440, was replaced with a new supervisor, then the average salary of the team went down to 1160. What is the salary of the new supervisor? A) 170 B) 420 C) 390 D) 240
Answer : D) The total salary amount = 30 1200=36000 The salary of the exiting supervisor = 1440 Therefore, the salary of 24 labours and the remaining 5 supervisors: =36000-1440=34560 When a new ... 34800=1200 less than that of the old supervisor who left the company, which is equal to 1440āˆ’1200=240...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

The average age of the assembalage of people was 114 yrs. When the 2 people of the assembalage went out with age of age of 84 yrs and 108yrs, then the average of the assembalage increased by 12yrs. How many people are there initially? A) 3 B) 4 C) 5 D) 6 
Answer : Answer: C)  let the number of people initially be N total age of N people = 114N total age of N-2 people = 114N - ( 84+108) = 114N -192 average age of N-2 people = 126 = [ 114N - 192] / [ N - 2] N=5 Hence th required answer is 5 ...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

50.5k questions

47.1k answers

240 comments

7.0k users