A batch of 50 people has the oldest person with 160 years of age. The average of the batch is reduced by 2, if the oldest person is replaced by someone new, Find the age of the new person. A) 45 B) 30 C) 60 D) 75 Answer : Answer: C) Average=Sum of observations/Number of observations Given, a batch of 50 people has the oldest person with 160 years of age. Let the average of the group be a'. Sum total of ages = 50 a Given, average of the ... person be b' . 50a - 160 + b = 50(a - 2) b= 160-100 b = 60 years...
The average scores of a batch of students in a test is 84. The 36% of students's average score is 57 and 42% of students's score is 84. Then find the average score of remaining 22% of students approximately, A) 128 B) 131 C) 119 D) 106 Answer : Answer: A) let the number of students be 100, then, 100*84 = 36*57 + 42*84 + 22*x 22x = 8400-2052-3528 x = 128.18 ...
After replacing an old person by a new person, it was found that the average age of five persons of a assembly is the same as it was 6 years ago. What is the difference between the ages of the replaced and the new persons? A) 24 B) 36 C) 30 D) 15 Answer : C) Let the ages of the five persons at present be a, b, c, d & e years. And the age of the new persons be f years. So the new average of five members' age = (a + b + c + d + f)/5 - ... - e + f) = 5x Solving e - f = 30 years. Thus the difference of ages between replaced and new person = 30years....
There were 32 boys in a hostel. If the number of boys be increased by 15, then the expenditure on food increases by Rs. 43 per day while the average of expenditure of boys is reduced by Rs. 2. What was the initial expenditure on food per day? A) Rs.108.2 B) Rs.125.6 C) Rs.135.8 D) Rs.144.5 Answer : Answer: A) Let initial expense of 32 boys = Rs. x average expense of 32 boys = x/32 average expense of 47 boys = (x + 43)/ 47 then, (x/32) - ((x+43)/47) = 2 x= Rs.108.28...
The average height of a batch is 344 cm. 16more students with an average height of 320 cm joined the batch therefore decreasing the average height of the batch by 12 cm. Find the total strength of the batch? A) 12 B) 11 C) 14 D) 16 Answer : Answer: D) let the initial strength of the batch be X total height of the batch initially = 344X total height of 16 new students = 320 * 16 = 5120 cm Then, the average height of X+ 16students = 332 332 = [5120 + 344 X]/ [X + 16] X= 16 students ...
50.5k questions
47.1k answers
240 comments
7.0k users