🔍
The average monthly salary of 24 labours and 6 supervisor in a factory was Rs. 1200. When one of the supervisor whose salary was Rs. 1440, was replaced with a new supervisor, then the average salary of the team went down to 1160. What is the salary of the new supervisor? A) 170 B) 420 C) 390 D) 240
0 like 0 dislike

1 Answer

D)

The total salary amount = 30×1200=36000

The salary of the exiting supervisor = 1440

Therefore, the salary of 24 labours and the remaining 5 supervisors:

=36000-1440=34560

When a new supervisor joins, the new average salary drops to Rs.1160 for the total team of 30of them.

The total salary for the 30people i.e., 24 labours, 5old supervisors and 1 new supervisor = 1160×30= 34800

Therefore, the salary of the new supervisor is 36000-34800=1200 less than that of the old supervisor who left

the company, which is equal to 1440−1200=240
0 like 0 dislike

Related questions

18 friends went to a restaurant for taking their breakfast. 17 of them spent RS.24 each on their breakfast and the last one spent RS.16 more then the average expenditure of all the 18. What was the total money spent by them? A) 228 B) 448.9 C) 458.6 D) 428.0 
Answer : B)  Let the average expenditure of all the 18 be Rs ‘x’.  Then (24 * 17) + (x + 16) = 18x 424 + x = 18x x = 24.9 therefore total money spent 18x  = 18 * 24.9  = Rs.448.9...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

An industry employed 1200 men and 800 women and the average salary was Rs 51 per day. If a woman got Rs 10 less than a man , then what are their daily salary?(mens and women respectively) A) men Rs 25 and women Rs ... Rs 45 and women Rs 55 C) men Rs 35 and women Rs 25 D) men Rs 55 and women Rs 45
Answer : D) Let the daily salary of man be Rs’x’ Then the daily salary of a women = Rs (x-100 Now 1200x + 800(x-10) = 51 *(1200+800) 1200x+800x -8000 = 51*2000 2000x = 102000+8000 =110000 X=55 Therefore mens daily salary Rs 55 and womens daily salary Rs 45...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

After replacing an old person by a new person, it was found that the average age of five persons of a assembly is the same as it was 6 years ago. What is the difference between the ages of the replaced and the new persons? A) 24 B) 36 C) 30 D) 15 
Answer : C) Let the ages of the five persons at present be a, b, c, d & e years. And the age of the new persons be f years. So the new average of five members' age = (a + b + c + d + f)/5 - ... - e + f) = 5x Solving e - f = 30 years. Thus the difference of ages between replaced and new person = 30years....

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

The average monthly salary of directors & office boys of an organization Rs. 3750. Then the average salary of all directors is Rs. 6000 while that of all office boys is Rs. 3000 per month. If there are 120 employees in the ... find the ratio of manager and office boy. A) 2:5 B) 3:1 C) 1:3 D) 5:2 
Answer :  C)  let the number of director be X and office boy be 120-x total salary of director and office boy = 120*3750 = Rs.450000 total salary of director = 6000x total salary of office boy = 3000* (120 - ... director number of office boy = 120-30 = 90 ratio of director to office boy = 30:90 = 1:3...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

Average age of A, B, C is 90yrs, however when D joins them, then the average comes down to 80 yrs. Now a new person E, whose age is six-fifth of the age of D, replaces A and the new average is 78. What is age of A? A) 64 B) 68 C) 62 D) 66
Answer : B) according to the question A+B+C/3=90 => A+B+C =270…………..(1) A+B+C +D/4=80 => A+B+C +D=320………(2) From the equation 1 and 2 D=50 E =6/5×50=60 E+B+C +D/4=78 => E+B+C +D =312 B+C +D =312-60=252……………..(3) From 2and 3 The age of A=320-252=68...

View solution
0 like 0 dislike
1 answer

50.5k questions

47.1k answers

240 comments

7.0k users